Vilniaus gatvės rekonstrukcija – antras mūšis

Vilniaus gatvės rekonstrukcija

Šiandien ryte, Kaune, Rotušės aikštėje ietis vėl sukryžiavo Kauno savivaldybės administracijos ir “Akmenų brolijos” atstovai – toliau ginčijamasi dėl Vilniaus gatvės grindinio akmenų šlifavimo. Svarbiausią nesutarimo priežastį – grindinio akmenų istorinę vertę – komentavo architektas Saulius Rimas. Jam oponavo “Akmenų brolijos” atstovai, architektai Linas Tuleikis ir Audrys Karalius.

Istorinė grindinio vertė

Stebint, klausant, diskutuojant svarbiausia žyme tampa interesai, o ne grindinio akmenų vertė. Principingai nusiteikusiai savivaldybės administracijai lieka palinkėti nepasiduoti “Akmenų brolijos” spaudimui, nes konfliktas ne apie grindinį, o apie principinį karą su savivaldybės administracija. Generolai šiame kare – viešo intereso gynimo fondas ir jo vadovas, advokatas Saulius Dambrauskas, architektai Linas Tuleikis, Audrys Karalius, Žemųjų Šančių bendruomenės lyderės Elena Vanagaitė ir Vita Gelūnienė.

Architektas Saulius Rimas apie grindinio akmenų autentiškumą

Apibendrinant pasakysiu taip – man gėda, jog gerbiami miestiečiai, architektai Linas Tuleikis, Audrys Karalius tapo prievartos įrankiu. Taip, jie prievartauja mane, judantį neįgaliojo rateliais “stoti” prieš kameras ir įrodinėti, jog aš esu žmogus, nesu kupranugaris, jog esu toks pats kaip jie, jog man galioja tie patys įstatymai kaip jiems, jog turiu tokias pat teises kaip jie. Mes skiriamės tik judėjimo būdu. Ar tai pagrindas vyti lauk iš senamiesčio mane, žmones su negalia?

Tai interesų konfliktas, ne grindinio istorinė vertė

Grindinio akmenų pjaustymo ir šlifavimo oponentai tapo įrankiais interesų konflikte. Tai Žemųjų Šančių bendruomenės konflikto su savivaldybės administracija dėl kelio panemune tęsinys. Šios bendruomenės atstovės Elena Vanagaitė ir Vita Gelūnienė sudalyvavo ir šio ryto susitikime – atvyko su keistu Čiurlionio paveikslų ir McDonald`s logotipo koliažu. Jos rinko parašus už kažką ar prieš kažką. Susidariau nuomonę, jog atvyko tik tam, kad patrukdyti, pasireklamuoti, dar kartą “atsižymėti” kare prieš savivaldybės administraciją.

Tai jų teisė, tačiau ar tai etiška abejoju. Jos ir kiti oponentai manipuliuoja žmonių su negalia interesais siekdami Žemųjų Šančių bendruomenei aktualių tikslų. Beje McDonald`s Lietuva kompanijos teisininkams patarčiau atkreipti dėmesį į tai kaip naudojama jų intelektinė nuosavybė – kompanijos logotipas. Kaip beje ir Čiurlionio paveikslų autorinių teisių savininkai ant kurių užklijuotas McDonald`s logotipas. Abejoju ar jie gali būti eksponuojami viešai būtent taip.

Iš kairės: Vita Gelūnienė, Elena Vanagaitė, Audrys Karalius

Sprendimas

Civilizuotoje, teisinėje valstybėje galioja įstatymai ir atsakomybė už jų nesilaikymą. Deja, bet teisinis chaosas ir nihilizmas Lietuvoje atvedė prie absurdo – architektai kurie privalo vadovautis STR (statybos techniniu reglamentu) ieško būdų kaip jo nesilaikyti ir už tai neatsako teisiškai. Šią problemą išspręstu asmeninė architekto atsakomybė už projektinius sprendinius prieštaraujančius įstatymui/mams.

Pasvajokime – jei už įstatymo pažeidimą projektuojant architektas būtų baudžiamas pinigine bauda siekiančia tarkime 10% bendros projektinės vertės, manau problemos pasibaigtų.

Projektuotų architektai, statytų statybininkai ir t.t. Dabar gi turime parodiją kai advokatas teikia projektinius pasiūlymus, architektai, ne istorikai rūpinasi istorine verte, o ne sprendimo paskirtimi, jų veiklos rezultatų vartotojai, žmonės su negalia turi įrodinėti, jog jie ne kupranugariai.

Šou tęsiasi.

Pasidalink

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.