Statybos Nemuno saloje – tiltai. Pritaikymas neįgaliems

Nemono salos tiltai

Kauno m. savivaldybė 2018 m. rugpjūčio 7 d. informavo, kad KILD architektų komandos nariai Ivanas Ksnelašvilis, Petras Išora ir Dominykas Daunys paskelbti nugalėtojas Nemuno salos tiltų projektavimo konkurse. Šie architektai pasiūlė idėjas kaip sujungti pėsčiųjų tiltais Nemuno salą su Aleksotu ir Naujamiesčiu.

Kauno m. meras Visvaldas Matijošaitis pristatydamas šį projektą kalba apie patogų žmonių judėjimą – „Vystydami mokslo populiarinimo centro Nemuno saloje ir M. K. Čiurlionio koncertų centro kitame upės krante projektus iš anksto galvojame apie patogų žmonių judėjimą. Tai padės užtikrinti du nauji pėsčiųjų tiltai – vienas iš Karaliaus Mindaugo prospekto į salą ir kitas iš salos į kitą Nemuno pusę. Tai yra išskirtinė ir labai svarbi miesto vieta“.

Rytis Zemkauskas, VDU docentas, rašytojas, žurnalistas, KEKS2022 Kauno mito kuratorius pristatydamas KILD architektų projektą kalbėjo apie miesto pritaikymą visiems miestiečiams – „Bene labiausiai džiugina, kad mano miestas po mažu tampa šiuolaikiniu miestu. Kartu su „Europos kultūros sostinė 2022“ projekto komanda turime šūkį – „Iš laikinosios į šiuolaikinę“. Taigi, laikinumas baigėsi ir prasideda šiuolaikinis etapas. Laikotarpis kada Kauno žmonėms buvo uždrausta turėti vaizduotę, kada mieste nebuvo humanitarinio identiteto – praėjo. Dabar visi projektai kuriami bendruomenėms, statomi žmonėms, visiems mums. Ne tik Kaunui, bet ir visai valstybei. Nuo „Mokslo salos“ iki vandens sporto centro, nuo mažo iki didelio, visų interesų kauniečiams ir miesto svečiams. Į Kauną sugrįžta vaizduotė! Tikiuosi, kad mums visiems patiks tokiame mieste gyventi“.

Toks entuziazmas džiugina. Tačiau kyla abejonių dėl tokių projektų pritaikymo neįgaliems miestiečiams. Susipažinus su paskelbtomis nuotraukomis kyla šie klausimai:

 1. Ar šių tiltų nuolydžiai atitinka STR reikalavimus nurodančius kaip tokio tipo statiniai turi būti pritaikyti žmonėms su negalia?
 2. Ar šie nuolydžiai nebus per statūs ir neviršija leistinų 8 % reikšmės?
 3. Ar šių tiltų danga nebus slidi judantiems neįgaliojo vežimėliu, vaikštynės ar ramentų pagalba?
 4. Ar šių tiltų danga bus pakankamai kontrastinga, kad takus matytų silpnaregiai?
 5. Ar šių tiltų dangoje bus integruotos neregių vedimo sistemos?

Žemiau esančiame paveikslėlyje vaizduojamas amfiteatrinis šlaitas kuriame miestiečiai galės leisti laisvalaikį. Į jį veda laiptai tačiau neparodyta kaip į krantinę šiuo šlaitu paklius neįgalūs miestiečiai? Jei šioje vietoje numatytos kultūrinės veiklos tuomet kyla klausimas kaip į žiūrovams skirtą vietą (laiptus-suoliukus) galės pakliūti neįgalūs miestiečiai, ar šių pakopų plotis yra pakankamas ir atitinka STR reikalavimus nurodančius kaip privalu įrengti tokio pobūdžio aplinkas?


Aplinkos ir teritorijų pritaikymo žmonėms su regėjimo negalia rekomendacijos

Neregių vedimo sistema BIPA


Kaip matote klausimų daug, tačiau nei vizualiniuose sprendimuose nei projekto pristatyme balandžio 19 d. apie pritaikymą neįgaliems nekalbama. Todėl lieka vienintelis kelias – teirautis projekto autorių kaip jų sprendimai pritaikyti žmonėms su judėjimo, regos ir klausos negaliomis.

Gavęs atsakymus į šiuos klausimus arba komentarus šia tema būtinai jais pasidalinsiu šioje publikacijoje vėliau.


2019-04-30 Papildymas

Po kelių dienų nuo pasiteiravimo pateikto architektams el. paštu gavau atsakymus į mano pateiktus klausimus. Nudžiugino tai, jog ši komanda sutiko bendradarbiauti – operatyviai pateikė atsakymus ir susijusią informaciją. Pateikiu “TEC Infrastructure” projektų vadovo – koordinatoriaus Manto Markevičiaus atsakymus:

 1. Ar tiltų nuolydžiai nebus per statūs ir neviršija leistinų 8 % reikšmės? Neviršys, pridedame brėžinį.
 2. Ar šių tiltų danga nebus slidi judantiems neįgaliojo vežimėliu, vaikštynės ar ramentų pagalba?Ant tilto numatoma neslidi įtvirtintos smulkios frakcijos granitinės skaldelės danga, aikštėje prie Karaliaus Mindaugo pr. numatoma pašiurkštintų granito plokščių danga.
 3. Ar šių tiltų danga bus pakankamai kontrastinga, kad takus matytų silpnaregiai? Tilto prieigose numatomi įspėjamieji ir vedimo paviršiai. Pėsčiųjų ir dviratininkų srautai atskirti skirtingų faktūrų dangomis (atskiriami granitinėmis pašiurkštintomis plytelėmis). Pridedame brėžinį.
 4. Ar šių tiltų dangoje bus integruotos neregių vedimo sistemos? Taip.
 5. Kaip į krantines šlaitu paklius neįgalūs miestiečiai? Tilto statybos klausimai neapima Nemuno pakrantės krantinių rekonstravimo sprendinių. Po tilto statybos neįgalūs miestiečiai į krantinę galės nusileisti greta esančiu pandusu.
 6. Kaip į žiūrovams amfiteatruose skirtas vietą (laiptus-suoliukus) galės pakliūti miestiečiai su judėjimo ir regos negaliomis? Didžiojo tilto per Nemuną projektavimo darbai Statytojo (savivaldybės) prašymu yra sustabdyti, kol kas projekto dalis nevystoma. Ateityje tęsiant projektavimo darbus sprendiniai bus derinami atskirai. Numatant patekimo galimybe į amfiteatrus.
 7. Ar amfiteatrų pakopų plotis yra pakankamas ir atitinka STR reikalavimus – ar galės laisvai ir saugiai ten pakliūti ir judėti žmonės su judėjimo ir regos negaliomis? Didžiojo tilto per Nemuną projektavimo darbai Statytojo (savivaldybės) prašymu yra sustabdyti, kol kas projekto dalis nevystoma. Ateityje tęsiant projektavimo darbus detalizuojant sprendinius jie bus derinami atskirai.

Kaip matote iš pateiktų atsakymų dalis projektavimo darbų yra sustabdytos. Priežastys nenurodomos, nes tai užsakovo (savivaldybės) sprendimas. Apie tai teirausiuosi savivaldybės atstovų ir žinoma pasidalinsiu jų komentarais.

Šaltiniai
Kauno m. savivldybė
KILD Architecture Studio
SA.lt
UAB Bipa

Pasidalink

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.