Savivaldos rinkimų vietų nepritaikymas neįgaliems

Atsižvelgiant į šio portalo orientaciją į neįgalių žmonių problemas ir santykį su miesto valdžia kelios pastabos rinkimams skirtų patalpų pritaikymui neįgaliems miestiečiams.

Šie metai nuo ankstesnių skyrėsi tuo, jog 2018 m. lapkričio m. VRK, savivaldybių asociacija ir LNF (Lietuvos neįgaliųjų forumas) pasirašė memorandumą kuriuo įsipareigojo užtikrinti pusės rinkimų apylinkių pritaikymą neįgaliems. Čia reikia būti tiksliu – egzistuoja ne viena neįgaliųjų grupės ar pobūdis. Jų yra 4 pagrindinės – judėjimo, regos, klausos ir proto. Pirmos 3-ys turi skirtingus reikalavimus pritaikymui.

Taigi kaip pavyko Kauno savivaldybei užtikrinti pusės rinkimų apylinkių pritaikymą žmonėms su judėjimo, regos ir klausos negalia? Matematiškai iš 127 Kauno rinkimų apylinkių privalėjo būti pritaikyta bent 63. VRK puslapyje skelbiama, kad 15-toje Kauno apygardoje buvo pritaikyta 54 apylinkės.


Pirma matematinė išvada – Kaunas neįvykdė prisiimtų pažadų – pusės apylinkių nuo bendro skaičiaus nesugebėjo pritaikyti.

Kitas, ne mažiau svarbus klausimas KAIP buvo PRITAIKYTOS tos apylinkės kurios VRK interneto svetainėje buvo pažymėtos neįgaliojo ženkliuku?

Kad šis procesas pavyktų VRK kartu su partneriais LNF ir LSA paskelbė apie bendradarbiavimą siekiant kuo didesnės neįgaliųjų įtraukties. Tačiau realybėje VRK ir LNF santykiai kiek “šaltesni” – apie tai, kad LNF užsakymu LŽNS atliko tyrimą VRK atstovė Reda Daniškevičiūtė teigia nežinojusi, citata “Aš asmeniškai apie šį tyrimą nieko nežinau ir jo rezultatų nemačiau, ne VRK buvo užsakovas.”. Su tyrimo rezultatais kurie atskleidžia perdėm optimistinę valdiškų institucijų nuostatą apie rinkimų vietų pritaikymą neįgaliems galite skaityti arba parsisiųsti čia.


Ką reikėjo pritaikyti?

Pirmiausia prieigas. T. y. turėjo būti paruoštas tvirto grunto kelias vedantis iki rinkimams skirtos patalpos. Tai galėjo būti asfalto danga, trinkelės, plytelės ir kitos kietos dangos per kurias galėtų nesusmegdamas pravažiuoti vežimėliu žmogus su judėjimo negalia.

Antra – įėjimus į patalpų vidų. T. y. jei į patalpą nebuvo galimybės pakliūti be aukščių skirtumų tuomet privalėjo būti įrengtas STR numatyto nuolydžio nuolydis su bent 1 turėklu.

Trečia – patalpų viduje balsavimui skirtos vietos turėjo būti įrengtos ten kur neįgalus be kitų pagalbos, savarankiškai galėtų balsuoti. Todėl beveik visur balsavimo vietos buvo perkeltos iš viršutiniuose aukštuose esančių renginių ir sporto salių (mokyklose), holų ir kitų patalpų į pirmame aukšte esančias. Šiose vietose taip pat privalėjo būti tinkamai įrengtos balsavimo kabinos ir galimybė pasiekti balsadėžę.

3 esminės pritaikymo sąlygos žmonėms su judėjimo negalia:

  • Prieiga
  • Įėjimai
  • Balsavimo vieta

Neregiams privalėjo būti sudaryta galimybė balsavimo kabinoje balsuoti su asistentu, stebėtojai turėjo stebėti, kad tokiu atveju asmenys su regos negalia nebūtų klaidinami, balsavimo biuleteniai būtų žymimi pagal jų valią ir įmetami į balsadėžę

Žmonėms su klausos negalia specialių sąlygų nebuvo numatyta, nes vizualiai pateikiama informacija jiems buvo prieinama tačiau rekomenduojama užtikrinti bendravimo būdą (gestų kalba) iškilusiems klausimams aptarti ar problemoms spręsti.


Rezultatai

Manau, kad LNF užsakymu LŽNS atliktas tyrimas buvo ta medžiaga kuria savivaldybių asociacija rėmėsi komunikuodama su savivaldybėmis nuo 2018 m. lapkričio. Būtent šiame tyrime atskleidžiama, kad savivaldos institucijos neturi tikrų duomenų, todėl viešai nurodydamos optimistiškesnius duomenis tiesiog klaidina rinkėjus.

Būtų labai apmaudu, jei turėdama šio tyrimo duomenis Kauno savivaldybė neatkreipė pakankamai dėmesio į problemą net ir tuomet kai 2018 m. lapkričio mėnesį vykusiame Neįgaliųjų reikalų tarybos posėdyje buvo kalbėta apie tai – teirautasi kaip Kaunas pasiruoš įgyvendinti rekomendacijas.

Šiandien galima tvirtinti tik kelis faktus: 2-i iš Kaune skelbtų pritaikytomis neįgaliems apylinkės akivaizdžiai nebuvo pritaikytos. Tai 108 Skuodo ir 117 Vaidoto apylinkės kurios VRK puslapyje pažymėtos pritaikytomis tačiau patikrinus jas pasirodė, jog ne.

108-os apylinkės vadovė manė, kad neįgalus asmuo gali leistis stačiu betonuotu nelygiu šlaitu žemyn ir atitinkamai užvažiuoti į kalną atgal. Ji neturi jokio supratimo apie kylančius pavojus neįgaliam – iškristi ir susižeisti bei taip užtraukti atsakomybę už pasekmes jai. Jai labai pasisekė, kad nieko panašaus neįvyko.

117-os apylinkės vadovė nesuprato, jog žvyru ir smėliu išpiltas kelias vedantis iš automobiliams statyti skirtos aikštelės iki plytelėmis iškloto takelio netinkamas sprendimas, nes be pašalinių pagalbos, savarankiškai, neįgalus asmuo judantis vežimėliu gali įklimpti.


Taip, iš mano 2-jų aplankytų apylinkių 2 faktiškai nebuvo pritaikytos nors buvo paskelbtos tinkamomis. 2 iš 2 = 100%. Tai neramina, nes tokie rezultatai yra rimtas pagrindas manyti, kad savivaldybės rinkimų komisija meluoja VRK puslapyje pateikdama informaciją apie pritaikymą

Pasidalink

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.