Požeminės perėjos rekonstrukcija. 424 like`ai segregacijai

Sankryža Savanorių ir Taikos prospektų sankryžoje po remonto
Perėja iki remonto. Foto: Kauno m. savivaldybės Facebook paskyra.

Šiandien Kauno savivaldybė paskelbė apie dar vieną rekonstrukcijos žygdarbį – atnaujintą požeminę perėją Savanorių ir Taikos prospektų sankryžoje, prie Kauno ir Marijampolės aklųjų centro Kauno filialo. Ši aplinkybė svarbi, prašau nepamiršti. Kauno savivaldybė apie žygdarbį paskelbė savo Facebook paskyroje. Žinoma tai ne KEKS2022 projekto įvykis, todėl apie tai pranešti naujienų skiltyje savivaldybės interneto svetainėje nebūtina.

Nurodoma, jog “Baigus tvarkymo darbus, erdvė tapo kur kas saugesnė pėstiesiems – išardytos ir naujomis pakeistos ne tik laiptų pakopos, bet ir jų betoninis pagrindas. Dviratininkų patogumui, nuo krašto atitraukti dviračių loveliai.”.

Džiaugiamasi, jog “Taip pat remonto metu išspręsta įsisenėjusi problema – sutvarkytos ir nudažytos lubos, pro kurias vasaros metu sunkdavosi bitumas.”

Problema

Leiskite nesutikti ir paaiškinti kodėl nėra kuo džiūgauti bei kam ši perėja taip ir netapo saugesnė. Tai žmonės su regos ir judėjimo negalia. Ši perėja kaip numato STR (statybos techninis reglamentas) privalo būti pritaikyta ir žmonėms su negalia – judėjimo ir regos.

Iš paskelbtų nuotraukų ir informacijos akivaizdu, kad rekonstrukcijos metu nesilaikyta STR (statybos techninio reglamento) ir jo reikalavimo žmonėms su regos negalia įrengti BIPA neregių vedimo asistentą ir reikalavimo žmonėms su judėjimo negalia įrengti keltuvą kuris leistų ir judantiems neįgaliojo vežimėliu, ramentų ar vaikštynės pagalba taip pat saugiai pasinaudoti šia perėja.

Kodėl savivaldybė nepaiso šiame objekte STR ir kaip liūtas kaunasi dėl žmonių su judėjimo negalia teisės lygiaverčiai įgaliems judėti Vilniaus gatve, sunku pasakyti. Gal Vilniaus gatvės grindinio dėl kurio savivaldybė ginčijasi teisme tikrai kažkam prireikė? Tai tik prielaida, kurią turėtų išsklaidyti Kauno miesto savivaldybės atsakingas asmuo. Tuo tikslu tikiuosi Kauno miesto savivaldybės neįgaliųjų reikalų tarybos pirmininko, miesto tarybos nario, Donato Večerskio komentaro.

Klausimai

Ši rekonstrukcija negalėjo būti atlikta be projekto ir suderinimo su atsakingomis institucijomis todėl svarbu užduoti 2 klausimus:

  1. Kas šio objekto rekonstrukcijos projekto autorius, kuris projektuojant nepaisė STR normatyvų?
  2. Ar buvo gautas LŽNAPA (Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos) atstovo Kauno regione, Artūro Zumaro, pritarimas tokiai rekonstrukcijai?

Viešojo intereso gynimas – Viešojo intereso gynimo fondas

Kauno m. savivaldybės ginče (teismuose taip pat) dėl Vilniaus gatvės rekonstrukcijos aktyviai dalyvauja Viešojo intereso gynimo fondas ir jo vadovas, advokatas Saulius Dambrauskas. Jis ir jo simpatikai aktyviai priešinasi istorinės vertės sumažinimui / sunaikinimui šlifuojant grindinio akmenis nors toks sprendimas tinkamas žmonėms su negalia. Įdomu kaip reaguotų Viešojo intereso gynimo fondo atstovai požeminės perėjos pritaikymo istorijoje? Ar jiems kaip visų miestiečių interesų gynėjams aktualus ir šis statinys? Ar šiai organizacijai aktualu tik Vilniaus gatvės rekonstrukcijos aplinkybės? Įdomu ar fondo vadovas, advokatas Saulius Dambrauskas imtųsi ginti kauniečių su judėjimo ir regos negalia interesus teisiniame ginče? Juk kauniečiai jį nominavo kasmetiniuose Nacionaliniuose lygybės ir įvairovės apdovanojimuose “Pagarbos žmogui apdovanojimo” kategorijoje.

Kaip į trūkumus reaguoja įgalūs kauniečiai?

Pranešimas Facebook susilaukė apie 80 komentarų. Štai vienas, kurio autorius mano, kad tokie statiniai žmonėms su negalia neturi būti pritaikomas:

“Tai ko jūs tikitės automatikos kad užvažiavus ant pakilos ji nusileis žemyn ar pakils į viršų?:D”

Tokie komentarai – aiški indikacija, jog savivaldybės sprendimas diskriminuoja ir yra segregacinis bei neskatina miestiečių taikaus bendrabūvio. Juk jei ši perėja būtų rekonstruota kaip to reikalauja STR, surengta tinkama komunikacinė kampanija – žinutė kurioje akcentuojamas lygiateisis požiūris į visus miestiečius (kaip tai daryta kalbant apie Vilniaus gatvės grindinio šlifavimą) ir orientacija į universalaus dizaino principus, rezultatas būtų ženkliai geresnis. Bet tai tik fantazija. Realybėje žmonių su negalia teisės savivaldybei turi būti naudingos, kitaip – velniop jas.

Šaltiniai

Pranešimas Kauno m. savivaldybės Facebook paskyroje

Pasidalink

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.