Kauno Hanza dienos 2019 neįgaliems. 2 dalis. Patikslinimas.

Po pirmo, šiandien paskelbto įrašo, apie Kauno Hanza dienų 2019 šventės pritaikymą neįgaliems šiame tinklaraštyje ir pasidalinimo Facebook, pabiro įvykių kaip iš gausybės rago. Siekdamas būti sąžiningu ir neklaidinti (nes mano siekis – galimybė visiems, t. y. ir neįgaliems miestiečiams ir svečiams lygiaverčiai ir oriai dalyvauti miesto gimtadienio šventėje) noriu pasidalinti naujienomis kurios mane pasiekė per pusdienį nuo pirmojo įrašo publikacijos.

PATIKSLINIMAS

8 priedas. Techninė specifikacija.

Skelbdama konkursą pirkti šventės organizavimo paslaugą savivaldybė NURODĖ pirkimų dokumentų 8 priede (ir sutarties su laimėtoju 1 priede) tokias sąlygas:

4 skyrius. Reikalavimai organizacinei-techninei projekto (paslaugų) daliai:

4.5 punktas -Tiekėjas turi organizuoti ir užtikrinti renginių, scenos įrangų ir pan. apsaugą, viešosios tvarkos palaikymą, higienos reikalavimų užtikrinimą, teritorijos sutvarkymą šventės metu ir po jos ir t. t.; tiekėjas planuojamą apsaugos darbuotojų skaičių, biotualetų, buitinių atliekų konteinerių skaičių pateikia atsižvelgdamas į planuojamą dalyvių ir žiūrovų skaičių (ne mažiau kaip 40 biotualetų (10 proc. nuo siūlomo biotualetų skaičiaus turi būti pritaikyti žmonėms su neįgalia), ne mažiau kaip 10 buitinių atliekų konteinerių);
4.7. Tiekėjas turi užtikrinti, kad viešieji miesto renginiai būtų pritaikyti ir žmonėms su negalia (gestų kalba, privažiavimai, biotualetai ir pan.).

Todėl privalau patikslinti, jog rašydamas, kad savivaldybė nenurodė sąlygose, jog šventę privalu pritaikyti neįgaliems aš suklaidinau skaitytojus. Skelbdamas aukščiau šio dokumento fragmentą ištaisau klaidą ir atsiprašau skaitytojų. Tai padariau NE SPECIALIAI. Dokumentai susiję su šia istorija mane pasiekė tik pradėjus ja domėtis. Iki to niekas man nebūtų suteikęs informacijos kurią turiu dabar bei galiu kur kas objektyviau vertinti situaciją ir problemas.

Nurodydama, kad “Tiekėjas turi užtikrinti, kad viešieji miesto renginiai būtų pritaikyti ir žmonėms su negalia (gestų kalba, privažiavimai, biotualetai ir pan.).” paslaugos pirkėjas įpareigoja nugalėtoją suteikti viešąją paslaugą ir neįgaliems miestiečiams ir svečiams.

Tačiau kyla klausimai apie tai kaip tai bus padaryta? Informaciniame lankstinuke (programoje) apie tai jokios informacijos. Paprastai tokio pobūdžio reginiai, labiau pažengusiose šioje srityje Vakarų šalyse, žymimi specialiais tarptautiniais simboliais. Pvz žemiau.

Deja nieko panašaus šventės organizatorių Medusa Concert parengtame informaciniame lankstinuke neradau – nei tekstu nei specialiais simboliais kaip parodyta pavyzdyje. Todėl žinoti tai kur ir kaip bus pritaikytos įvairios šventės vietos iš anksto negaliu. Išbandysiu tai savo kailiu praktiškai renginio metu :).

Renginio programoje jokių paaiškinimų kaip renginių vietos pritaikomos žmonėms su judėjimo, klausos ir regos negalia.

Kaip savivaldybė supranta šventės pritaikymą neįgaliems?

Ar tik taip kaip nurodyta 4.7 punkte? Užduosiu kelis patikslinančius klausimus.
Dėl gestų kalbos – ar gestų kalbos vertėjai vers abiejose scenose (Rotušės aikštėje ir Kauno pilies zonoje skelbiamą turinį? Ar bus verčiamos tik pasisakančių kalbos, ar bus sutitruotos dainos?


Dėl privažiavimų – ar bus įrengti pandusai tose vietose kur yra aukščio skirtumai, kad žmonės su judėjimo negalia galėtų laisvai, be pašalinių pagalbos pakliūti į visas šventės erdves? Iš to, kad pandusai buvo priskirti papildomų darbų sąmatai (2 vnt. už 500 € be PVM) sprendžiu, jog nebus. Tačiau po šiandienos pokalbio su Medusa Concert vadovu kuris susisiekė po publikacijos su manimi aiškėja, kad pandusų galima tikėtis – vadovas patikino, kad tai kas numatyta pasirašytoje sutartyje (4.7 punktas) bus įgyvendinta. Tai nuteikia optimistiškai.


Dėl biotualetų – ar jie bus įrengti prie zonų, skirtų žmonėms su judėjimo negalia? Kokiu atstumu nuo šių zonų jie bus įrengti? Ar juose bus šviesa tamsiu paros metu? Ar jais galės naudotis ir kiti šventės svečiai? Ar jie bus skirti tik neįgaliems šventės dalyviams ir tai kontroliuos apsauga? Visi šie klausimai LABAI aktualūs neįgaliems. Pailiustruosiu tik vienu pavyzdžiu – jei linksmai nusiteikęs vyriokas “pažymės” biotualeto klozeto kraštus tai neįgalus persėdęs prasmirs šlapimu… Ir t.t.

Kaip pritaikymą supranta šventės organizatorius Medusa Concert?

Susitikime prieš kelias savaites su Medusa Concert atstovu aptariant pritaikymo galimybes apie prievolę pritaikyti šventę neįgaliems konkurso medžiagoje jis neužsiminė, nes spėju pats apie tai nežinojo. Jis pabandė pritaikymo reikalavimą kaip nurodyta paslaugos pirkimo specifikacijoje perkelti iš pasiūlytos kainos biudžeto į papildomą sąmatą. Nemanau, kad tai padaryta sąmoningai, veikiau jis nežinojo/nesuprato visų laimėto konkurso detalių, todėl tokius pritaikymo sprendimus kaip – gestų kalbos vertėjus, privažiavimus (pandusai ten kur yra aukščio skirtumai) priskyrė nenumatytoms ir neįtrauktoms į pasiūlymo kainą išlaidoms.

Tebūnie tai tik nesusikalbėjimo klaida. Tačiau akivaizdu, kad žinojimo kaip turi būti pritaikoma vieša aplinka ir paslaugos žmonėms su įvairiomis negaliomis trūksta. Nei savivaldybė, nei organizatorius to nežino todėl iki šiol, pritaikyta neįgaliems aplinka, dažniausiai buvo laikoma tokia kai pastatomas biotualetas plačiomis durimis. Tuo pritaikymas ir pasibaigdavo.

Apie pritaikymą neregiams arba silpnaregiams panaudojant “audio description” ir “audio loops” technologijas akivaizdu nėra girdėję nei vienas nei kitas, o apie taktilinius indikatorius, neregių vedimo sistemą, renginio programą pažymėtą tarptautiniais simboliais ir versiją brailio raštu lieka pasvajoti. Svajokime. Reikia. Viskas prasideda nuo svajonės.

Pasidalink

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.