Kauno SPTŽ – kas tai?

Kauno m. savivaldybė paskelbė strateginį dokumentą – Kauno darnaus judumo planą kuriame radosi naujas trumpinys – SPTŽ. Pasidomėjus jo prasme paaiškėjo jog tai – SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ TURINTYS ŽMONĖS. Kaip juos ir jų poreikius supranta projekto rengėjai ir Kauno bendruomenė?

Išgirdus šį trumpinį panorau suprasti kas tai yra – kas tie specialieji poreikiai kurie priskiriami daliai mūsų visuomenės? Ši dalis nėra didelė, greičiau nepastebimai maža. Tačiau svarbi artėjant gruodžio mėnesiui bei tuomet kai reikia pateisinti kokią nors socialinės paramos išlaidų programą. Taip pat ši formuluotė patraukli politikams bei dėmesio ištroškusiems karjeros valdininkams. Juk jie de jure dirba vox popouli. De facto jie dirba sau. Tačiau šį kartą ne apie tai.

Projekto pristatymas Kauno Doke.

Pasigilinus į sąvoką SPTŽ pirmiausia tenka išskirti ir paaiškinti perskyrą – kas yra specialus ir kas ne specialus poreikis? Po to svarbu suprasti skirtį tarp auditorijų kurioms būdingi šie priešingi poreikiai. Juk specialus yra aiškiai priešingas ne specialiam (bendram – toliau).

Nurodoma, kad specialiųjų poreikių žmonių yra visame pasaulyje, jie yra visuose socialiniuose sluoksniuose. Specialiųjų poreikių turinčiu žmogumi laikomas žmogus su negalia, nes jo negalia (a priori tai trūkumas) visuomenėje laikoma silpnybe. Todėl šie žmonės laikomi neperspektyviais ir pasmerktais nerealizuoti savo svajonių ir vilčių. Netolimoje praeityje tokie žmonės buvo suvokiami kaip “princesės bokšte” – užsidarę ar aplinkybių atskirti nuo visuomenės nepritaikytoje kasdienėje aplinkoje.

Toliau reiktų apibrėžti kas yra ne specialieji poreikiai ir jų turintys žmonės? Ne specialiu (arba bendruoju poreikiu) galima laikyti Kauno m. gyventojo poreikį naudotis visuomeniniu transportu (VT). Apie tai kalbama ir Kauno m. darnaus judumo plane pristatytame spalio 3 d. Kauno Doke. Šiame projekte nurodoma, jog labai svarbu miestiečius ir svečius “persodinti” į visuomeninį transportą. Todėl Kauno m. autobusų parkas įsigijo naujus autobusus ir troleibusus kurie jau pritaikyti specialių poreikių turintiems žmonėms (SPTŽ).

Darnaus judumo plano pristatymo metu teiravausi – kuo gi skiriasi vaikštančio ir judančio neįgaliojo vežimėliu žmogaus poreikis naudotis tuo pačiu, miesto visuomeniniu transportu? Kodėl vaikštantiems žmonėms tai ne specialus (bendrasis) poreikis, o judantiems neįgaliojo vežimėliu jis klasifikuojamas specialiu poreikiu ir tokie žmonės šifruojami kaip SPTŽ? Šį klausimą diskusijos metu uždaviau projektą pristačiusiam atstovui ir Kauno autobusų parko vadovui Mindaugui Grigeliui. Atsakymai tikrai nustebino.

Projektą pristatęs atstovas sutriko ir padėkojo už pastabą dėl netikslios formuluotės, o Kauno autobusų vadovas Mindaugas Grigelis turėjo tvirtesnę nuomonę – jis nežinojo kaip vadinti žmones judančius vežimėliu, todėl manęs paklausė “Kaip jus tuomet vadinti”? Jam buvo neaišku kodėl žmogus su judėjimo negalia negali būti įprastu, be specialiųjų poreikių, jo vadovaujamos bendrovės klientu. Į jo klausimą “Kaip jus vadinti?” atsakiau “Žmogumi, tokiu pat kaip ir Jūs” bei paklausiau “Kodėl mane reiktų vadinti kitaip dėl mano judėjimo būdo”? Jo susierzinimas buvo iškalbingesnis nei stojusi tyla – jis ir kiti renginio dalyviai taip ir nesuprato kodėl žmonėms su judėjimo negalia poreikis judėti visuomeniniu transportu yra tiek pat NE SPECIALUS kaip ir įgaliems miestiečiams.

Nelaukiau renginio pabaigos, nes buvo akivaizdu, jog šis sambūris buvo eilinė Kauno m. savivaldybės utopija kuria apžavimi miestiečiai, nors susirinkusių tarpe radosi oponuojančių pateiktiems pasiūlymams, ypač iš Kauno rajono bendruomenių. p. M. Grigelis ir kiti renginio dalyviai nesugebėjo manyje įžvelgti tokio paties žmogaus kaip ir jie, nes aš, prieš 10 metų susilaužęs kelis kaklo slankstelius dėl patirtos traumos negaliu judėti kaip jie, t. y. vaikščioti. Taip aš iš tiesiog žmogaus tapau SPTŽ.

Akivaizdu, jog Kaune nėra vietos kitokiems – kitaip judantiems, kitaip “matantiems” kitaip “girdintiems” ir juo labiau kitaip mąstantiems. Kitokių era prasidėjusi Kauno Laisvės alėjoje prie Laumės ir Tulpės apie 1970 metus šiame mieste baigėsi. Dabar Kaune visi vieningi.

Šaltiniai

Kas vyksta Kaune
Kauno m. savivaldybė

Pasidalink

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.