Kalėdų eglutės įžiebimo šventės 2018 fiasko

Gruodžio 1 d. visa Lietuva įžiebė šventines eglutes. Kaunas neatsiliko ir kaip visada “matavosi” eglute su Vilniumi. Jei Vilniaus šventę transliavo TV3, tai Kauno LRT. Jei jau LRT visuomeninis transliuotojas tai sakykim “perspjovė” Vilnių – rezultatas 1:0.

Taip pat Kaunas pirmą kartą šių švenčių istorijoje suteikė galimybę neįgaliems stebėti šventinį koncertą nuo specialiai jiems skirtos pakylos, kad nereiktų žiūrėti į priekyje stovinčių pasturgalius. Vilnius tokios galimybės nesudarė. Vėl Kaunas “perspjovė” – 2:0 Kauno naudai.

Tuo lenktynės ir baigėsi, nes atsiradęs LRT operatorius pasistatė dar aukštesnę platformą tiesiai prieš neįgaliųjų pakylą ir “perspjovė” visus – neįgalieji žiūrėjo į jo vieno pasturgalį 🙂 !


Jei rimtai kalbėti apie šį įvykį svarbu paminėti, jog tai nėra pokštas ar nelemta techninė klaida.

Šiai šventei buvo pradėta ruoštis iš anksto. Lapkričio mėnesio pradžioje KEKS2022 rinkodaros vadovės Deimantės Zutelienės iniciatyva buvo pradėtas derinti pakylos įrengimo klausimas su šventės organizatoriumi. El. paštu keitėmės brėžiniais, technine informacija kaip ir kur reiktų įrengti pakylą nuo kurios žmonės su judėjimo ir klausos negalia galėtų stebėti eglutės įžiebimo ceremoniją ir koncertinę programą.

Diskutuojant apie pritaikymą pavyko suderinti ypatingas sąlygas! Taip ypatingas, nes pirmą kartą tokių renginių istorijoje Kaune organizatoriai pasirūpino specialiu leidimu neįgaliems, suteikiančiu galimybę įvažiuoti automobiliu į uždarą senamiesčio teritoriją. Taip pat buvo numatytos vietos automobiliams netoli neįgaliųjų pakylos ir wc plačiomis durimis su apšvietimu viduje, Juk šventė vyko tamsiu paros metu!

Neapsieita be kelių techninių klaidų – kad ir kiek kartota, bet darbininkai niekaip nesuvokė kodėl reikia 4-ių segmentų užvažiavimui ant pakylos jei užtenka 2-jų? Jiems sunku suprasti, jog ant pakylos stačiu užvažiavimu savarankiškai neįgalus judantis vežimėliu pats neužvažiuos. Tačiau jie tame nematė problemos – vietoje 2 segmentų parūpino 2 jaunuolius – asistentus kurie ir stumdė rateliais judančius šventės žiūrovus. Šį kartą niekaip nepavyko išaiškinti kodėl svarbu sudaryti galimybę neįgaliems patiems savarankiškai užvažiuoti ant pakylos. Organizatorius tiesiog nesuvokė, kad laisvė judėti yra laisvė nuo pagalbininkų. Toks yra aplinkos pritaikymo tikslas.

Pirmą kartą tokių renginių istorijoje buvo užtikrintas šventės dalyvių kalbų vertimas į gestų kalbą žmonėms su klausos negalia. Tai buvo pirmas blynas ir šiek tiek prisvilęs, bet pradžia padaryta. Kitai šventei tikėtinas rimtesnis ir techniškai tobulesnis sprendimas.

Tačiau svarbiausia šios istorijos dalis – neabejotinai operatoriaus tribūna įrengta priešais neįgaliųjų pakylą. Atvykus ir pamačius šią staigmeną apėmė neviltis. Faktas, jog net ir po mėnesio trukmės derinimų ir pasirengimo, aptarimo, aiškinimų iš pažiūros elementarių dalykų galima taip “suklysti” kalėdinę viltį išsklaidė kaip vėjas rūką. Žinoma, vietoje operatoriaus netrukdėme savo priekaištais tačiau po renginio nenuleidau rankų ir nusprendžiau išaiškinti šios istorijos dalies “didvyrius”.


Tuo tikslu kreipiausi į LRT redakciją kuri mane informavo, kad nurodymą statyti operatoriaus pakylą prieš neįgaliųjų platformą davė Kauno m. savivaldybės kultūros skyriaus vedėjas, renginių organizavimo Kauno viešose vietose komisijos pirmininkas Albinas Vilčinskas. Negaliu nesuteikti Jums galimybės susipažinti su šiuo savivaldybės renginių “specialistu” – nuotrauka žemiau. Jei pasitaikys proga, padėkokite jam visų neįgalių žiūrovų vardu – operatoriaus pasturgalis buvo šventės akcentas!

Kauno m. savivaldybės kultūros skyriaus vedėjas, renginių organizavimo Kauno viešose vietose komisijos pirmininkas Albinas Vilčinskas

Beje greta neįgaliems skirtos pakylos buvo įrengta ir VIP tribūna. Joje rinkosi stebėti šventės garbūs miestelėnai ir svečiai bei žinoma žiniasklaida. Spėkit, ką matė jie? Operatoriaus pasturgalį kaip ir mes? Ne, šventę! Tai buvo p. Vilčinsko kalėdinė dovanėlė VIP`ams.

Šis nutikimas dar kartą parodo kiek nekompetentinga ir neempatiška yra Kauno valdžia – net tiksliai informuota, suteikus visą reikiamą pagalbą konsultuojant padaro tokias apmaudžias klaidas. Esu tikras tai ne atsitiktinumas – tai atmestino požiūrio ir empatijos stokos rezultatas.

Tačiau tokie “profesionalai” valdo Kaune.


Pasidalink

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.