Jiesios piliakalnis (Napoleono kalnas) – nepritaikytas neįgaliems ir po rekonstrukcijos

Jiesios piliakalnis (Napoleono kalnas)

Šio rašinio temą padiktavo projektas “Kaunas Europos kultūros sostinė 2022“. Šio projekto finalas – 2022 metų renginiai Kaune ir Kauno rajone. Šio projekto sumanytojai ir vykdytojai tikisi pritraukti daug lankytojų į šio projekto renginius. Todėl akivaizdu, jog svečių aplankysiančių Kauną ir Kauno rajoną tarpe bus ir užsieniečių. Žinoma jų tarpe bus vyresnio amžiaus žmonių ir žmonių su negalia. Todėl natūralu klausti – kaip Kaunas tapdamas Europos kultūros sostine pasitiks šiuos svečius?

Iš viešai skelbiamos informacijos akivaizdu, jog KEKS2022 projekto vykdytojai orientuoti į įvairią atskirtį patiriančius asmenis ir bendruomenes. Tuo tikslu organizuojami įvairūs renginiai skatinantys pažinti tą bendruomenės dalį kuri dėl vienokių ar kitokių priežasčių patiria atskirtį ir diskriminaciją dėl negalios ar amžiaus. Viena iš šios atskirties priežasčių yra informacijos stoka, neinformavimas arba netinkamas informavimas apie galimybes pamatyti, patirti, sužinoti ir išgirsti tai ką rengia KEKS2022 projekto vykdytojai.

KEKS2022

Žinoma, jog šis projektas pradėtas dar 2015 m. Kauną valdant konservatoriams, tuometinis meras Andrius Kupčinskas pasirašė dokumentą kuriuo ir buvo pradėtas šis projektas. Čia reiktų patikslinti, jog KEKS2022 nėra dabar Kauną valdančių Vieningo Kauno atstovų nuopelnas. Su šiuo projektu dirbta ir iki šios politinės jėgos įsitvirtinimo Kaune, todėl autorystė ir nuopelnai yra dalinami tiek Vieningam Kaunui tiek TS-LKD Kauno skyriaus atstovams. Svarbu priminti, jog tai ne tik garbė ir/ar nauda, tačiau tai ir rimtas, ilgas, nuoseklus ir kruopštus darbas reikalaujantis kompetencijų, drąsos ir kūrybiškumo. KEKS2022 komanda šių gebėjimų nestokoja, tai įrodo ne vienas iki šiol suorganizuotas renginys. Tačiau visada yra BET.

Sritis kurioje reiktų įdėti papildomų pastangų – projekto turinio ir vietų pritaikymas žmonėms su negalia.

Šia tema bendrauta ir bendradarbiauta jau ne kartą. Dar šių metų pavasarį pasiūliau šiai komandai anonsuojant projekto renginius nurodyti kaip ir ar jie pritaikyti žmonėms su negalia – judėjimo, regos, klausos ir intelekto. Žinoma pradžia būna visada sunki todėl pasiūliau tiesiog išnaudoti jau egzistuojančią tvarką ir ženklinimus.

Ši tvarka yra visuotinai naudojama, suprantama ir pasiteisinusi. Tereikia naudoti pagrindinius ženklus kurie informuoja ar pasirinktose vietose bei renginiuose gali apsilankyti žmonės su negalia? Ar turinys kuris skelbiamas ten bus suprantamai pateikiamas visiems. Pavyzdžiu paimkime Jiesios piliakalnį apie kurį diskutavau su projekto KEKS2022 koordinatoriumi Gediminu Skrandžiu Banaičiu. Tuo tikslu nuvykau įsitikinti asmeniškai – ar šioje vietoje gali apsilankyti žmonės su negalia ir kaip jie informuojami?

Jiesios piliakalnis

Atvykus prie Napoleono kalno (arba Jiesios piliakalnio) tapo aišku, jog šis objektas yra nepritaikytas visiems lankytojams. 2018 m. spalio mėn. pagal savivaldybės įmonės “Kauno planas” parengtą techninį projektą pradėta Jiesios piliakalnio rekonstrukcija buvo baigta š. m kovo mėnesį. Savivaldybės užsakymu rangovas įrengė 127 m. ilgio laiptelius su turėklais vedančius į 63,6 m. aukščio piliakalnio viršų vietoje ten vedusio takelio. Takelio pakopos apšviestos todėl mėgautis vaizdu atsiveriančiu nuo piliakalnio viršaus bus patogu ir tamsiu paros metu. Laiptelių apačioje įrengtas informacinis stulpelis su QR kodu kurį nuskaičius suteikiama audio gido paslauga – galima išklausyti pasakojimą ir peržiūrėti vaizdinę medžiagą apie šį piliakalnį internete. Tai puikus papildymas istorine informacija, nes ši vieta be abejonės ypatinga – 1812 metais šioje vietoje per Nemuną kėlėsi Prancūzijos imperatorius Napoleonas su armija. Rekonstrukcijos darbus atliko UAB “Naujoji Arkada“. Kauno savivaldybė apie baigtą rekonstrukciją oficialiai paskelbė šių metų kovo 20 d.

Pritaikymas neįgaliems

Piliakalnį žymintis stendas

Deja ši vieta nepritaikyta žmonėms su negalia. Kauno m. meras Visvaldas Matijošaitis dalyvavęs jos atidarymo šventėje teigė “Gal anksčiau daug žmonių pravažiuodavo šią vietą, nes ji nebuvo tinkamai paženklinta, tačiau dabar tikiu, kad nebus praeinama pro šalį. Džiaugiuosi, kad radome savyje jėgų prisiminti ne visai lengvus, bet įdomius laikus, kai buvo daug kariaujama, ir įamžinome šią vietą.“. Meras kalba apie didelį informacinį stendą automobilių statymo aikštelėje, kuriame pavaizduoti Napoleono armijos kautynių fragmentai. Tai tikrai puiki iliustracija, tačiau pateikta informacija suprantama geriausiu atveju tiems kurie mato ir gali skaityti. Reikia pripažinti, jog Jiesios piliakalnis nepritaikytas žmonėms su negalia ir atitinkamai nepažymėtas. Todėl akivaizdu, jog neįgalūs miesto svečiai (ypač prancūzai) susidomėję šiuo objektu bus nusivylę atvykę jo apžiūrėti, nes tokia galimybė jiems nesudaryta.

Štai šiame kontekste ir aptarėme kaip tokia vieta turėtų būti pažymėta ir kodėl. KEKS2022 projekto koordinatorius nurodė, kad tokiems objektams pažymėti reikia sukurti ženklų sistemą kuri padėtų žmonėms su negalia suprasti ar jie gali aplankyti šį ir panašius objektus, ar ir kaip gali gauti informaciją vietoje. Aš pasiūliau naudoti jau egzistuojančius ženklus kurie naudojami vakaruose. Štai čia mūsų nuomonės ir išsiskyrė – KEKS2022 mano, jog būtini unikalūs, KEKS2022 stilistiką, identitetą atitinkantys ženklai, todėl projekto komanda pasamdė kūrybinę agentūrą Critical sukurti ženklinimo sistemą žmonėms su negalia.

Žinoma tam skirtos lėšos iš projekto biudžeto. Nesu kompetentingas vertinti tokius sprendimus, tačiau esu kompetentingas vertinti ar tokiems kaip aš (judantiems rateliais, matantiems pirštų galiukais, girdintiems tekstu ir pan.) yra svarbiau unikalių formų, šriftų, spalvų ženklas ar tas kurį jau senai naudoja šalys ir visuomenės kuriose pagarba kitaip judantiems, matantiems, girdintiems ir galvojantiems seniai tapo norma.

Pabendravęs su KEKS2022 koordinatoriumi, CRITICAL atstovu padariau išvadą, jog jų pasirinktas kelias padėti man (ir tokiems kaip aš) neatitinka mūsų poreikių. Kurti naujus ženklus kuriais norima informuoti neįgalius miestiečius ir svečius netikslinga. Pasaulyje jau yra nusistovėjusi ženklinimo tvarka kuri suprantama, ji sėkmingai naudojama ir nereikalauja perdarymo. Ir svarbiausia tam nereikia skirti lėšų, nes šiuos ženklus galima rasti nemokamai internete ir prisitaikyti sau, arba už kelis eurus įsigyti jau pritaikytus spaudai.

Negalios tipų ženklinimas

Reziume

Kodėl KEKS2022 projekto komandai prireikė kurti tai kas jau sukurta lieka mįslė man. Aš nesu dizaineris, tapytojas ar stilistas kuris būtų kompetentingas vertinti estetinę tokio užsakymo ar poreikio pusę, tačiau esu žmogus su judėjimo negalia kuris gali įvertinti pats kaip jam patogiau gauti informaciją. Esu tikras, kad pakanka bet kurią vietą ar turinį pažymėti jau ilgą laiką vakarų pasaulyje naudojamais ženklais ir tai išspręs esminę problemą – informuos neįgalius lankytojus ir/ar vartotojus apie jiems skirtas galimybes. Todėl manau, jog ši KEKS2022 ambicija neskirta informuoti neįgalių Jiesios piliakalnio lankytojų. Kas tai galiu tik spėlioti. Deja mano spėjimas nėra labai malonus.

Šaltiniai

Wikipedia – Jiesios piliakalnis
Kaunas pilnas kultūros – rekonstrukcijos pabaiga

Pasidalink

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.